„Za modelkę obrał sobie Polskę” - lekcja polskiego poświęcona katowickiemu artyście

Jedna z ulic w centrum naszego miasta nosi imię Jerzego Dudy-Gracza. W podręczniku do języka polskiego dla klasy III gimnazjum znajduje się reprodukcja obrazu Jerzego Dudy-Gracza „Wieża Babel”. Na lekcji uczniowie dowiedzieli się, że Jerzy Duda- Gracz jest jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich malarzy.

Nie żyje już, zmarł w 2004 roku. Jego obrazy wiszą w największych galeriach Polski i Europy. Można je podziwiać min. we Florencji, w Watykanie, w Moskwie. Nikt z uczniów nie wiedział jednak,że artysta mieszkał i pracował w Katowicach oraz że został pochowany tutaj, na cmentarzu przy ulicy Sienkiewicza. Na Placu Grunwaldzkim stoi jego pomnik.

To ważne, by młode pokolenie znało nazwiska ludzi, którzy rozsławili imię naszego miasta i kraju. Niech Katowice nie kojarzą się jedynie z węglem i kopalnią, bo przecież zasłużyły się także dla naszej kultury.

Na lekcji języka polskiego zaznajomiliśmy się z twórczością artysty w sposób trochę nietypowy. Pokolorowaliśmy wedle własnego uznania wybrane dzieła malarza, które panie wcześniej wydrukowały w wersji czarno-białej. Niektórzy z nas podeszli do zadania bardziej kreatywnie, modyfikując bądź uzupełniając nieco wizje plastyczne stworzone oryginalnie przez śp. Pana Jerzego. Dokonali w ten sposób gimnazjalnej interpretacji dzieł Jerzego Dudy-Gracza.