Mole książkowe polecają

II wojna światowa to niewątpliwie trudny temat do rozmowy, w szczególności gdy trzeba rozmawiać o tym z dziećmi. Jak wyjaśnić wszystko żeby dzieci zrozumiały i jednocześnie nie narażać ich na traumatyczne doświadczenia?

Asiunia Joanny Papuzińskiej

Z pomocą przychodzi Joanna Papuzińska i jej książka Asiunia. Papuzińska będąc małą dziewczynką doświadczyła wojennego okrucieństwa i to właśnie te przeżycia opisała w swojej książce.

Tytułowa Asiunia urodziła się w 1939 roku, a jej pierwsze wspomnienia dotyczą jej piątych urodzin. Akcja toczy się podczas wojny. Mama Asiuni zostaje aresztowana, ojciec znika, a ona i jej rodzeństwo zostają rozdzieleni…

Okrucieństwo wojny zostaje w tej książce pokazane oczami kilkuletniego dziecka. Dzieci są szczere i niczego nie upiększają, tak też jest i tutaj. Asiunia w bardzo obrazowy sposób opisuje wszystko co dzieje się dookoła niej. Jej szczerość łapie za serce i sprawia, że czytelnik chce ją przytulić. Dopełnieniem opowiadanej historii są przepiękne ilustracje Macieja Szymanowicza.

Książka Joanny Papuzińskiej jest lekturą, którą warto mieć w swojej domowej biblioteczce. Asiunia z zaangażowaniem, szczerością i dziecięcą prostotą opowiada o tak bolesnym wydarzeniu z historii Polski. Co więcej jest to opowieść, która doskonale tłumaczy czym jest strata oraz jak bardzo kruche jest ludzkie życie.

mole książkowe