Ogólnopolski Konkurs Literacki "Płynąć pod prąd"

Zapraszam do udziału w VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Płynąć pod prąd"!  w imieniu Szkoły Podstawowej nr 66 im. Zbigniewa Herberta we Wrocławiu oraz Stowarzyszenia Ojczyzny Polszczyzny.

Konkurs skierowany jest do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, a finał jest organizowany w ramach Ogólnopolskiego Zjazdu Szkół Herbertowskich. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi w czasie XX Zjazdu w Gdańsku w październiku 2018 roku.

Konkursowi patronuje siostrzeniec poety Zbigniewa Herberta - dr hab. Rafał Żebrowski. Honorowym Przewodniczącym Jury jest prof. Jan Miodek. Honorowy patronat instytucjonalny nad konkursem obejmują co roku ważne instytucje państwowe, takie jak Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląski Kurator Oświaty, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Instytut Pamięci Narodowej, Politechnika Wrocławska oraz Klub Herbertowskich Szkół.

Celem konkursu "Płynąć pod prąd" jest ocalić od zapomnienia historie ludzi nieznanych, zapomnianych bohaterów. Dzięki temu konkursowi uczniowie mają możliwość i motywację do udokumentowania życia przodków, a także przyjrzenia się swoim wartościom.

Temat pracy konkursowej jest następujący: Zbigniew Herbert w Przesłaniu Pana Cogito napisał o tych, którzy „płyną pod prąd  '', że są spadkobiercami Gilgamesza, Hektora, Rolanda obrońców królestwa bez kresu i miasta popiołów.

Przedstaw w dowolnej formie wypowiedzi pisemnej lub wiersza historię bohatera nieznanego szerokiemu gremium, osadzonego w konkretnej rzeczywistości historycznej, społecznej, który był wierny, podobnie jak Zbigniew Herbert, wartościom takim jak Honor, Ojczyzna, Prawda nawet za cenę utraty życia.

Termin zgłoszenia pracy konkursowej mija 31 marca 2018 roku.  Zgłosznie udziału dokonywane jest wyłącznie przez rejstrację na stronie konkursowej. Tam też znajduje się regulamin oraz kryteria oceniania prac.

Więcej informacji w bibliotece szkolnej.