Wycieczka do Wygiełzowa

Uczniowie klasy II a i III b uczestniczyli w wycieczce do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie.

Początki tego parku sięgają 1968 roku, kiedy to u podnóża góry zamkowej z ruinami średniowiecznego zamku Lipowiec zaczęto budować skansen.
Dziś na terenie skansenu o powierzchni 5,3 ha znajduje się 25 cennych zabytków budownictwa drewnianego. Znajdują się tu zagrody chłopskie z sadami i ogródkami kwiatowymi, obiekty związane z wiejską produkcją rzemieślniczą, kościół z dzwonnicą, zespół małomiasteczkowy i inne przykłady architektury wsi nadwiślańskiej. Najstarszym obiektem w skansenie jest kościół z roku 1623. Najbardziej okazałym obiektem Skansenu jest Dwór z Drogini z roku 1730.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział zajęciach Tajemnice malowanej skrzyni. Uczestnicy dowiedzieli się jak ważnym elementem wyposażenia była skrzynia, do czego służyła i jakie skarby były w niej ukryte. Zapoznali się z motywami zdobniczymi skrzyń, a następnie samodzielnie  wykonali dekorację drewnianej skrzyneczki, która jest wspaniałą pamiątką z zajęć.

Wycieczka była wspaniałą lekcją historii, pogoda nam dopisała, a wszyscy wrócili zadowoleni i uśmiechnięci!