„Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym.
Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.”
J.Iwaszkiewicz

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego klasy IVa i VIIa uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych, których celem było omówienie zagadnień z zakresu poprawności językowej ze szczególnym zwróceniem uwagi na wzbogacenie słownictwa i estetykę słowa. Spotkania w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Katowicach zorganizowała pani Jolanta Wawoczny.

21 lutego IVa brała udział w lekcji, której główny temat brzmiał: Mądrej głowie dość po słowie…, czyli frazeologia dla każdego, gdzie uczniowie, pod opieką mgr Jolanty Wawoczny, poprzez zabawę i ćwiczenia poszerzali swoją wiedzę na temat frazeologizmów.

Następnego dnia 22.02 starsi koledzy z klasy VIIa, zgodnie z tematem zajęć Po polsku, czyli jak? Wędrujemy po słowach, dowiedzieli się jak poprawnie posługiwać się naszym ojczystym językiem. Zarówno archaizmy jak neologizmy nie są już takie straszne!

dzień języka ojczystego

Dzień Języka Ojczystego – 21 lutego - ustanowiło UNESCO dla podkreślenia różnorodności językowej świata, a także w celu zwrócenia uwagi na liczbę narzeczy ginących. Święto ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego.